A napelem

Mi a napelem?

A napelem egy olyan eszköz, mely a napfény hatására elektromos áramot termel. A napelemek két elektromosan vezető réteg között elhelyezkedő fényérzékeny félvezetőből állnak. Elektromos áram akkor keletkezik, ha a Napból érkező fotonok áthaladnak a fényérzékeny anyagon és ott szabad töltéshordozókat hoznak létre, amelyek elkezdenek mozogni. A töltések mozgása pedig nem más, mint elektromos áram. A fényenergia arányos a termelt elektromos energiával, tehát az erősebb napfény nagyobb áramtermelést eredményez.

A napelemtábla cellákból áll, melyek gyártásához jellemzően szilícium alapanyagot használnak, ami a Földön a második leggyakrabban előforduló elem. A szilícium bonyolult technológiai láncolatok folyamata révén válik használható végtermékké.

A sugárzási energia tekintetében megkülönböztetünk direkt (közvetlen) sugárzást, amikor a napsugarak egyenes úton érkeznek a napelem felületére, illetve diffúz (szórt) sugárzást, amikor a napsugarak a légkört alkotó elemeken való többszöri visszaverődés után érik el a napelemet. A napelemek mindkét sugárzást tudják hasznosítani, így napelemünk borús időben is termel villamos energiát.

A kereskedelemben három típusú napelemmel találkozhatunk: amorf, monokristály vagy polikristály szerkezetűvel. Míg a direkt sugárzást a kristályos napelemek, addig a szórt fényt az amorf napelemek tudják jobban hasznosítani.

A napelemes rendszereknek alapvetĹ‘en kĂ©t felhasználási mĂłdja lehetsĂ©ges, a hálĂłzatra kapcsolt Ă©s a szigetĂĽzemű. A kapcsolt rendszerek esetĂ©ben az illetĂ©kes áramszolgáltatĂł köteles átvenni a termelt áramot, mĂ­g a szigetĂĽzemű rendszerek önállĂł egysĂ©gkĂ©nt működnek, a hálĂłzattĂłl fĂĽggetlenĂĽl.

 

FĹ‘oldal>>

Napelemes rendszer árak>>

Visszatápláló rendszer (On-grid)>>

Szigetüzemű rendszer (Off-grid)>>